Home گنج و دفینه آثارشناسی گنج کشتی و قایق رانی در دوران باستان

کشتی و قایق رانی در دوران باستان

0
0
1,068

کشتی باستانی

اولین قایق های ساخته شده در دوره پیش از تاریخ بسیار ساده بودند. آنها از مواد طبیعی موجود در طبیعت مانند چوب، حصیر یا پوست باد کرده حیوانات ساخته می شدند. آثار بسیار ناچیزی از آنها بدست باستان شناسان رسیده است.
می دانیم که آشوری ها در هزاره اول پیش از میلاد از شناورهای بادی استفاده می کردند. این شناورها معمولا جهت عبور از رودخانه استفاده می شدند. آشوربانیپال در سنگ نگاره خود در گزارش فتح شهر کارکمیش هیتی ها می نویسد: از فرات که در حال طغیان بود عبور کردم. از قایقهای بادی ساخته شده از پوست بز استفاده کردم و به Sخاک کارکمیش رسیدم. این قایقها قلعه کوب و کالسکه های مرا عبور دادند. همه شاهان کارکمیش پیش من تسلیم شدند. من گروگان گرفتم و به سوی لبنان حرکت کردم. قایق های بادی پوست حیوانات هنوز هم در چین و هنداستفاده می شوند.

کلک ها شناورهای ساده ای بودند که از مواد اولیه موجود در منطقه تهیه می شدند. کلک بر روی آب شناور است و معمولا تخت ساخته می شود. بر عکس قایق که بخشی از آن درون آب می ماند و بخی بیرون است، کلک ها روی آب شناور می مانند. . در مهری از 3200 سال پیش از میلاد در بین النهرین به کلک حصیری اشاره شده است. استرابو و پلینی نیز استفاده از این نوع کلک های حصیری را در بین النهرین و مصر گزارش کرده اند.

Load More Related Articles
Load More By کوروش
Load More In آثارشناسی گنج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Check Also

سیستم پالسی ” اکستریم بلک داگ “

      سیستم پالسی ” اکستریم بلک داگ “شرکت بلک داگ شرکتی اسپانیا…