Home اخبار یک گورستان دوره اشکانی در دماوند کشف شد

یک گورستان دوره اشکانی در دماوند کشف شد

2
0
4,450
قبرستان گبری
 محمدرضا زاهدی سرپرست گروه گمانه زنی دراین محوطه تاریخی با اعلام این خبر گفت: در اطراف محوطه تاریخی ولیران و به فاصله های مختلف 12 گمانه به ابعاد 1*2 متر و عمق یک تا 3 متر حفاری شد که در هیچ یک از گمانه ها آثار و بقایای فرهنگی و تاریخی بدست نیامد.
 او گفت: براساس گمانه زنی های انجام شده مشخص شد که عرصه اصلی این محوطه به مساحت 3500 متر مربع بر روی جلوآمدگی تپه ماهورهای شرق رودخانه دماوند واقع شده که جدیدترین دوره متعلق به یک قلعه دوره ساسانی و قدیمی ترین لایه آن یک گورستان مربوط به اوایل دوره اشکانی است .

 وی افزود: با توجه به گمانه زنی های انجام شده و بررسیهای فصول گذشته در اطراف این گورستان هیچ استقرار دایمی وجود نداشته و استقرارها بصورت موقت و فصلی بوده است

قبرستان گبری
قبرستان گبری

.

 این باستان شناس اظهار داشت: با توجه به تملک محوطه ولیران و زمینهای اطراف آن توسط دانشگاه علم و صنعت و انجام خاکبرداری برای راه سازی و سایر ساخت و سازها، گمانه زنی و تعیین عرصه و حریم آن با هدف جلوگیری از تعرض و تخریب این محوطه با ارزش ضرورت داشت.
 زاهدی همچنین گفت: در دو فصل حفاری در محوطه ولیران که در سالهای 1385 و 1386 توسط دکتر محمدرضا نعمتی انجام گرفت بقایای یک قلعه به ابعاد 40×50 متر در جهت شرقی-غربی نمایان شد که دارای چهار برج دایره ای شکل بوده و تنها بخشی از برج شمال غرب آن باقی مانده است.
 به گفته او، بر اساس شواهد و مستندات به دست آمده چنین به نظر می رسد این قلعه در اواخر دوره ساسانی ساخته شده و احتمالاً همزمان با حمله اعراب به این منطقه قلعه تخریب شده است.
 این باستان شناس اظهار داشت: معماری داخل قلعه بر اساس شیب تپه است و شامل یک معبر اصلی در جهت شرقی – غربی بوده که در دو طرف ضلع شمالی و جنوبی معبراصلی فضاهای معماری منظمی مشتمل بر اتاق های متعدد مستطیل شکل به ابعاد مختلف است، مصالح به کار برده شده در این قلعه شامل لاشه سنگ و قلوه سنگهای رودخانه ای، خشت و چینه در دیوارها با استفاده از ملات گل می باشد، همچنین مقداری ملات گچ نیز به صورت آوار در بخشهایی از فضاهای معماری بدست آمده است.
 او تصریح کرد: در کاوشهای انجام شده در زیر لایه مربوط به دوره ساسانی گورستانی از دوره اشکانی شناسایی شد که دارای شیوه‌های متعدد تدفین شامل تدفین سردابه‌ای، خمره ای، گودال ساده و سنگ چین همراه تعدادی زیادی اشیاء بود.
 محوطه تاریخی ولیران که در بین روستاییان به اسامی مختلفی چون قلعه دختر، قلعه سنگی و نمک لیسه معروف است در فاصله حدود پانصد متری جنوب روستای ولیران و در انتهای یال تپه ماهورهای مرز بین شلمبه و ولیران قرار گرفته است.
محوز گمانه زنی به منظور تعیین عرصه و پیشنهاد حریم محوطه تاریخی ولیران توسط رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صادر شده است.
منبع : خبرگزاری میرای فرهنگی
Load More Related Articles
Load More By کوروش
 • تغدیه سالم در سلامتی

  لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک اس…
 • زندگی روزمره

  لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک اس…
 • خبرهای روزانه

  لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک اس…
Load More In اخبار

2 Comments

 1. muzicir.com

  سپتامبر 18, 2018 at 4:21 ب.ظ

  خسته نباشید مرسی به خاطر این مطلب زیبا

  Reply

 2. سئو ارزان

  نوامبر 24, 2018 at 12:34 ق.ظ

  اقا خیلی وبسایتتون عالیه

  Reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Check Also

سیستم پالسی ” اکستریم بلک داگ “

      سیستم پالسی ” اکستریم بلک داگ “شرکت بلک داگ شرکتی اسپانیا…